Whey Protein Nedir? Çeşitleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

794

Bu yazımda sizlere tam olarak whey proteinin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Bunun yanı sıra whey proteinin elde ediliş yöntemi, çeşitleri ve antrenman yaparken vücudunuza ne kadar almanız gerektiği ile ilgili bilgileri de öğrenmiş olacaksınız.

Ben de sağlığıma çok önem veren ve günlük egzersizlerimi mutlaka yapmaya çalışan bir sağlık delisiyim diyebilirim. Tabi vücudumun günlük olarak alması gereken protein, amino asit ve karbonhidratlar için besin desteği ürünleri (supplementler) kullanmaktayım.

Whey Proteinin Kaynağı

İnekten elde edilen sütün belirli bir filtre işleminden geçmesiyle protein elde edilir. Sütte iki çeşit protein bulunur, bunlar Whey ve Kazein proteinidir. Hatırlarsanız bir önceki yazımda bu iki protein çeşidi arasındaki farkı sizlere detaylı olarak anlatmıştım. Sütteki protein oranı %20 whey %80 kazeindir. Whey’in avantajı ise en kaliteli protein olması ve vücudumuzda direk kaslardan emilmesidir.

whey protein nedir

Whey Protein Çeşitleri

Piyasada bulunan whey proteinler doğallık ve saflığına göre 3 şekilde kategorize edilip satılmaktadır. Mesela bunu suyun katı, sıvı ve gaz halinde olması gibi düşünebilirsiniz. Kısaca whey proteinler konsantre, izole ve hidrolize olarak tüketicilere sunulmaktadır.

Konsantre Whey

Konsantreyi aslında en düşük seviye whey olarak düşünebilirsiniz. Diğerlerine nazaran en düşük seviyede protein içerir. Genel olarak %60 ila %70 civarı bir protein oranına sahiptir. Örnek olarak 100 gram konsantre whey proteini aldığınızda bunun %60-70’i proteindir geriye kalan %30-40’ı ise şeker, yağ, tatlandırıcı vb. gıdalardır.

İzole Whey

Konsantreye göre daha yüksek (%90) oranda protein içerir. Ticari olarak üretilen izole whey protein tozlarında %95’e kadar protein içerdiği görülmüştür. Kısacası 100 gram izole whey proteinde ortalama 90-95 gram protein bulunur. İzole whey’in en önemli avantajı içerdiği yüksek protein oranıyla birlikte çok az (%5) şeker, yağ, tatlandırıcı vb. maddeler içermesidir. Dolayısıyla en düşük seviyede kaloriye sahiptir.

whey protein çeşitleri

Hidrolize Whey

En kaliteli, en pahalı ve en yüksek seviyede protein içeren whey protein çeşidir hidrolize olandır. Aslında içeriğindeki protein oranı izoleyle aynı olmasına rağmen elde ediliş yönteminden dolayı çok büyük bir avantaja sahiptir. Hidrolize olarak elde edilmesi sayesinde protein molekülleri çok daha küçük parçalara ayrışır dolayısıyla vücut en kolay bu çeşidi emilimle metabolizmaya katar. Dolayısıyla çok hızlı emilimi ve daha küçük moleküllü proteinlere ayrışmasından dolayı en kaliteli whey protein çeşididir.

Fiyat olarak en pahalıdan en ucuza sıralarsak: Hidrolize > İzole > Konsantre

Whey ve Diğer Protein Tozlarının Farkı

Kişilerin günlük egzersiz / antrenman çalışmasına bağlı olarak vücudun belirli bir sayıda protein alması gerekir. Çok ağır ve uzun süre çalışanlar daha yüksek oranda proteine ihtiyaç duyarken daha hafif egzersiz yapanlar daha düşük sayıda proteini vücuda alması gerekir. Kasların gelişmesi ve hacminin artması için yeterli proteini almak şarttır. Çünkü kaslar proteinlerden oluşur, siz çalışma esnasında bu kasları parçalarsınız ve vücuda aldığınız proteinlerle bu parçalanan kaslar tekrar onarılarak ekstra kas kütlesine sahip olursunuz. Temel olarak kaslarınız bu şekilde gelişir.

Whey’in diğerlerine göre avantajı aslında BCAA açısından zengin olmasıdır. BCAA (Branched Chain Amino Acids) dall zincirli amino asitler olarak düşünebilirsiniz. Bu amino asitlerin avantajı moleküllerin geniş olması ve vücut tarafından kolayca emilebilmesinden kaynaklanır. Hatta BCAA’lar kasların gelişiminde hayati öneme sahip olan Lösin amino asiti içerir.

whey protein farkı

Kısacası whey protein tozu diğerlerine göre gerek protein oranı gerek elde ediliş yöntemi ve gerek kalitesiyle çok net açık ara öndedir.

Whey Proteinin Yan Etkileri

Bilinenin aksine whey proteinlerin genellikle vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur. Sadece eğer laktoza karşı bir alerjiniz veya midenize dokunması gibi bir durum olursa o zaman çeşitli rahatsızlıklar geçirebilirsiniz. Örnek olarak midede gaz yapma, vücut direncini düşürme gibi çeşitli semptonlar etkisini gösterebilir. Ancak şunu açıkça söyleyebilirim whey protein sütten elde edilen en kaliteli protein olduğu için yararı çok fazladır. Elbette nadirde olsa kişiden kişiye değişen spesifik zararları da olabilir.

Yorum Yapın