Protein Tozu Ne Kadar Kullanılmalı?

1302

Vücut geliştirmek için düzenli olarak spor salonunda antrenman yapıyorsunuz ve kendinize piyasadaki en iyi protein tozlarından birini aldınız. Peki ne kadar kullanacaksınız? Günde kaç ölçek almanız gerekiyor?

İşte bizlere çok fazla sorulan sorulardan bir tanesini sizlere bu yazıda detaylıca anlatıyoruz.

Çoğu kişi bu noktada ne kadar çok alırsam o kadar iyi mantığıyla hareket ediyor ancak bu doğru değildir. Protein tozu kullanmanın da optimum bir seviyesi vardır. Gün içerisinde vücudunuza aşırı derecede protein tozu alırsanız bu hazımsızlık, midenizde şişkinlik ve çeşitli sindirim problemlerine yol açar. Tabi bunun yanında çok fazla kullanım kutunun çabuk bitmesine yol açarak bütçenizi de zorlayacaktır. İşte burada daha bilinçli hareket etmek gerekiyor.

Kaslarınızda gün içerisinde hem anabolik hem katabolik reaksiyonlar meydana gelir. Yani sürekli olarak protein sentezi ve protein yıkımı meydana gelir. Eğer protein sentezi yıkımdan daha fazla ise kaslarınız gelişmeye başlar. Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız bu dengeyi her zaman pozitife çevirmeye yani vücudun daha fazla protein sentezi yapmasına ihtiyacınız var.

protein tozu ne kadar alınmalı

Dünya çapında yapılan bilimsel araştırmalara göre farklı dozlarda alınan proteinin kaslarda protein sentezleme seviyelerini değiştirdiği gözlemlenmiştir.

Kanada’nın McMaster Üniversitesinde yapılan çalışmada bir grup genç erkek sporcular düzenli olarak ağırlık çalıştırılmış ve spordan hemen sonra 0, 5, 10, 20 ve 40 gram protein içeren shake verilmiş.

Çalışmalar göstermiş ki antrenman sonrası kaslardaki maksimum protein sentezi 20 gramlık shake’ler alan sporcularda olmuş. 20 gram ve 40 gram alanlar arasında çok ufak bir sentezleme farkı olmuş. Aşağıdaki grafikte detaylı olarak sonuçları görebilirsiniz. Sol sütun kaslardaki protein sentezi, alt satır ise alınan protein gramajı.

protein tozu ne kadar kullanılmalı

Kısacası ne kadar çok kas yapmak isterseniz o kadar çok protein tozu almalısınız tezini çürütmüş olduk. Araştırma sonuçlarında gördüğünüz gibi 20 gram ve 40 gram almak arasında çok küçük bir etki farkı var.

Şu an piyasadaki çoğu markada bir ölçek protein tozunda yaklaşık 16 gram protein olduğu ifade edilir. Dolayısıyla sizin için günde 1,5 ölçek veya 2 ölçek (2×16=32 gram) kullanmak tam gelecektir. 2 ölçekten daha fazla kullanmanız tam anlamıyla boşa gidecektir.

3 YORUMLAR

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here