Balance Bar İnceleme ve Yorum

1

Balance Bar üreticilerine göre bu bar sporcuların tercih edebileceği besleyici ve yararlı bir bar alternatifidir. Balance Bar çok lezzetli olmakla beraber, vitamin ve mineral gibi sağlığa yararlı birçok besin öğesi içermektedir. Bunlar Balance Bar üreticilerinin görüşleridir. Bakalım bu ürün gerçekten de sporcular için yararlı mı. Vitamin ve minerallerin sağlıklı bir vücut fonksiyonu için olmazsa olmaz olduğunu biliyoruz. Özellikle ağır antrenmanlar sonrasında vücuda hasar veren serbest radikallere karşı önlem almak için antioksidan özelliğe sahip vitamin ve mineral içeren besinler tüketilmelidir. Bu yazımda da Balance Bar ürünün içeriği hakkında bilgi vereceğim ve sporcular için faydalı olup olmadığından bahsedeceğim.

Balance Bar firması ürettiği supplementlerde 40-30-30 prensibini benimsemiştir. 40-30-30 prensibi nedir? 40-30-30 prensibi ürünün %40 karbonhidrat, %30 protein ve %30 yağ içerdiğini ifade etmektedir. Bu oranlar sağlıklı beslenme standartlarına çok benzemektedir. Balance Bar üreticilerine göre bu barın tüketilmesi ile kişiler daha kolay kilo kaybı yaşamaktadır. Bunun sebebi ise Balance Bar’ın uzun süre tok tutması ve açlığı bastırma özelliği olmasıdır.

Balance Bar’ın özellikleri nelerdir?

Balance Bar içeriğinde yaklaşık olarak 14 gram protein bulunmaktadır. 14 gram proteinin içinde soya protein izolatları, kalsiyum kazeinat, whey protein izolat ve az miktarda hidrolize süt proteini izolatı bulunmaktadır.

Balance Bar İnceleme ve Yorum

Piyasadaki diğer protein barları ile kıyaslayacak olursak; 14 gram protein diğer protein barlarının yarısı kadar protein anlamına gelmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: Balance Bar az miktarda protein içermektedir ve içeriğinde yağ, şeker, koruyucular, katkı maddeleri gibi maddeler daha fazla oranda bulunmaktadır.

Balance Bar üreticileri bu barın vitamin ve minerallerden zengin olduğunu ve ürünün besleyici olduğunu ileri sürmüşlerdi. Fakat ürünün içeriğinde baktığımızda ürünün vitamin ve minerallerden fakir olduğunu görüyoruz.

Balance Bar ürününü tüketen kişiler barın tadını beğendiklerini ifade etmişlerdir. Tüketicileri barın tadı ve barın çeşitli tat alternatiflerinin bulunması memnun etmiştir. Fakat ürünün düşük miktarda protein içermesi ve vitamin-mineral gibi besin öğelerinden fakir oluşu sporcular için uygun bir bar değildir. Piyasada daha çok protein ve besin öğesi içeren protein bar alternatifleri vardır. Her zaman söylediğimiz gibi; her protein supplementi yada barı aynı değildir. Önemli olan ürünün içeriğidir ve sporcunun gereksinimini karşılayıp karşılamamasıdır. Bu yüzden sporcular ne tükettikleri konusunda çok bilinçli olmalıdır. Piyasadaki çok sayıda ürün arasında sporcu kendi gereksinimine en uygun olanı tercih etmelidir.

Sonuç olarak Balance Bar sadece tadı yüzünden tercih edilen bir üründür diyebiliriz. Sporculardan ziyade diyet yapan kişilerin lezzetli tat sebebiyle ara öğünlerde tercih ettiği bir alternatiftir. Bu barın tüketimi sporcular için iyi bir tercih değildir. Bunun sebebi ise protein içeriğinin düşük olmasıdır. Bizim önerimiz bu barın yerine yüksek kalitede bir whey protein supplementi tercih etmenizdir.

Yorum Yapın