ARO Black Series Glutamine İnceleme ve Yorum

2

ARO Black Series Glutamin supplementi adından da anlaşıldığı üzere glutamin içerikli bir supplementtir. Bu supplementin sporcularda kullanım amacı içeriğindeki glutaminin antrenman sonrası kas yorgunluğunu gidermesidir. Bu yazımda ARO Black Series Glutamin supplementinin sporculara sağladığı yararlardan, glutaminin özelliklerinden ve ARO Black Series Glutamin supplementinin nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.

ARO Black Series Glutamin supplementinin içeriğinde neler vardır?

ARO Black Series Glutamin supplementinin en önemli özelliği içeriğine sadece glutamin aminoasidi bulunmasıdır. Peki glutamin ne işe yarıyor? Glutamin aminoasitinin sporcularda kullanım amacı kas katabolizmasını (yıkım) önlemek, büyüme hormonu düzeyini arttırmak, glikojen depolarını doldurmak ve kas hücrelerinin hidrate olmasını sağlamaktır.

Glutamin görevleri nelerdir?

-Glutamin kas anabolizmasını (yapım) arttırır ve böylece kas kas kaybını önler

-Glutamin sporcunun özellikle ağır antrenmanlar sonrası bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve sporcuyu hastalıklara karşı korur

-Glutamin sporcunun kas glikojen depolarının hızlı bir şekilde dolmasını sağlar ve sporcuyu bir sonraki antrenmana hazırlar

Glutamin aminoasidi vücut için esansiyel olan bir aminoasit değildir çünkü vücut tarafından da sentezlenebilmektedir. Glutamin ayrıca tükettiğimiz hayvansal besinlerin içerisinde de bulunmaktadır.

ARO Black Series Glutamine İnceleme ve Yorum

Yapılan bilimsel araştırmalar özellikle ağır antrenmanların vücuttaki glutamin depolarını %34-50 arasında azalttığını göstermiştir. Vücutta glutamin aminoasitinin azalması demek bağışıklık sisteminin zayıflaması ve dolayısıyla hastalıklara yakalanma riskinin artması anlamına gelmektedir. Vücutta glutamin eksikliği hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren T hücrelerinin miktarını düşürür ve makrofajların bakteri-virüsleri yok etme kabiliyetini azaltır. Kısaca glutamin aminoasitinin en önemli görevi bağışıklık sitemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı koruyucu olmak diyebiliriz.

ARO Black Series Glutamin supplementinin içeriğinde sadece glutamin aminoasiti olduğundan  bahsetmiştim. Glutamin kas ve akciğer dokusunda bulunmaktadır. Glutamin ile ilgili yapılan araştırmalar; glutaminin özellikle antrenman sonrası kas onarımını arttırdığını göstermiştir. Glutamin genel olarak kas yapımını desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

ARO Black Series Glutamin supplementi nasıl kullanılmalıdır?

ARO Black Series Glutamin supplementinin bir ölçeği bir bardak suya karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle antrenmandan hemen sonra tüketilmesinin daha yararlı olduğu söylenmektedir. ARO Black Series Glutamin supplementinin etiketini incelediğimizde ürünün bir porsiyonunun beş gram glutamin içerdiğini görüyoruz.

Sonuç olarak ARO Black Series Glutamin supplementi glutamin takviyesi kullanması gerekenlerin tercih edebileceği bir üründür diyebiliriz. Glutamin aminoasitine bazı özel durumlarda ihtiyaç artmaktadır. Bunlar arasında yaralanma, sakatlanma, ağır hastalık geçirmek, stres ve aşırı antrenman yapmak vardır. Glutaminin bu gibi durumlarda etkili olmasının sebebi glutaminin doku onarımında etkili olmasıdır. Her sporcu için mutlaka gereklidir diyemeyiz. Herkesin gereksinimi birçok faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu yüzden sporcu hangi besine yada takviyeye ne kadar ihtiyacı varsa o kadar tüketmelidir. Besininin de supplementin de azı da çoğu zararlıdır. Sporcu supplemente ihtiyacı varsa tüketmelidir.

Yorum Yapın